St Nicholas Catholic High School Staff List 2011/2012


Headteacher


Mr Kieran Kelly

Deputy Headteacher


Mrs Angela Norman - Curriculum & Timetable, Business Education

Assistant Headteachers


Mrs Sylvia Clark - Maternity Leave

Miss Liz Lavin - KS4 Leader, KS4 & KS5 Child Protection Officer, EAL, Business Education

Mrs Clare Hogg - KS3 Leader, KS3 Child Protection Officer , RE

Mrs Jackie Whitby - Learning and Teaching, CPD Leader, English


Temporary Assistant Headteachers


Mrs Catherine McKeagney - KS5 Leader, Subject Leader English

Year Leaders


Mrs Barbara Dent - Year 7, English

Miss Kate Wilson - Year 8, Art

Mr Andrew Oldham - Year 9, History

Mrs Deborah Freestone - Year 10, Religious Studies

Miss Natalie Slack - Year 11, PE, Psychology

Dr Lindsay Fothergill - Year 12, Psychology/Health & Social Care

Mr Tom Bradley - Year 13, PE


SENCO


Miss Carli Davidson - Business Studies

Subject Leaders


Miss Clare Barnes - Art

Mr Andrew Walker - Biology

Mr Simon Spencer - Business Education, B&E Co-ordinator

Dr Deborah Hughes - Chemistry

Mrs Leonie Giles - Citizenship, PSHEE, SEAL

Mr Michael Critchlow - Design Technology, STEM

Mrs Joanna Milborne - Drama

Mrs Catherine McKeagney - English

Mrs Elaine Coxon - Food Technology, Childcare & Development

Miss Kat Cook - Geography (Maternity Cover)

Mr David Whipp - History

Mrs Carolyn Snowdon - ICT

Mrs Lynn Walton - Mathematics

Mrs Julie Robertson - Modern Foreign Languages (Maternity Cover)

Mr Michael Jones - Music

Mrs Nicola Simms - Physical Education

Dr Lindsay Fothergill - Psychology, Health and Social Care

Mr John Wilbraham - Religious Studies

Mr Colin Povey - Science, Physics


Teachers


Miss Rachel Dunne - Business Education

Mr Stephen Turnbull - Design & Technology

Mrs Tessa Hart - Drama

Mr Tom Kilkenny - English

Mr David Huws - English

Miss Heather Roberts - English

Miss Claire Hollis - Geography

Mr Paul Williams - Geography

Mr John Brown - ICT, Work Related Learning

Mr Ian Hanson - ICT, Leader for E-Learning

Mrs Denise Morrison - Mathematics

Ms Denise Owen - Mathematics

Mr Stephen Hunter - Mathematics

Miss Rachel Gomersall - Mathematics

Mr James Philipson - Mathematics

Mr Christoph Buhler - French, German, Spanish

Mrs Sara Dellapiana - French, Spanish

Ms Carolyn Reid - Physical Education

Mr Andrew Webster - Physical Education

Miss Kathryn Coyle - Religious Education

Mrs Laura Gibbons - Religious Education

Dr Maria Buchan - Science (Physics)

Mrs Jane Mercer - Science (Physics) (Maternity)

Mr Andrew Hawton - Science (Physics)

Mrs Claire Thomas - Science (Biology)

Dr Annie Leonard - Science (Chemistry), ITT, Gifted & Talented Coordinator

Mr Edward Willis - Science (Chemistry), STEM


Part Time Teachers


Mrs Freda Markham - Art

Mrs Michelle Smart - Business Education

Mr Paul Turrell - Business Education

Ms Suzanne Lowe - Drama

Mrs Diana Buckley - English

Mrs Jill Hogan - English

Miss Natalie Reece - English

Mrs Rachel Shaw - English

Mrs Anne Toll - Food Technology

Mrs Christina Bainbridge - French, Spanish

Mrs Valerie Chapman - Mathematics

Mrs Fiona McAvoy - Music

Mrs Stephanie Hornsby - Religious Education, SEAL

Mrs Lorraine Reed - Religious Education, Critical Thinking

Mrs Helen Cameron - Science

Mrs Simone Winter-Roach - Science

Mrs Catherin Houghton - Science (Biology)


Teacher of English as a Foreign Language


Mrs Toni Friscuolo


Language Assistants


Mrs Francoise Collins - French

Mrs Sabine Willemsen - German

Mrs Fanny del Socorro Pegg - Spanish


Peripatetic Music Tutors


Mr Colin Altree - Drums

Miss Debbie Coe - Clarinet

Mr David Reynolds - Brass

Mrs Debbie Hein - Flute

Mr Timothy Moore - Guitar

Mrs Sylvia More - Violin

Mrs Joy Naylor - Voice

Mrs June Wright - Piano


Learning Mentor


Mrs Leanne Astbury

Miss Jodie Booth


Cover Supervisor


Mr Richard Jones

Mr Craig Hamilton

Mr Greg Jones


School Business Manager


Mrs Krystyna Dixon


Learning Support Assistants


Mrs Helen Morten

Mrs Sue Cassell

Mrs Margaret Kelly

Mrs Liz Mason

Mrs Helen Otto

Mrs Barbara Grice

Mrs Sheena Beech

Mrs Karolina Piotroska

Mr Tony Montgomery

Miss Julie Haslehurst

Miss Gemma Parkinson

Mr Michael Bradbourn

Mrs Jackie Hopley

Miss Charlotte Pinnington


Administration Staff


Mrs Debbie Hassall - Curriculum Support Manager

Mrs Cheryl Youart - Personnel & Administration Manager

Mrs Julia Brookes - Administrator

Ms Sue Alley - Attendance

Mrs Judith Goodwin - Headteacher's PA

Mrs Caroline Jones - Finance Officer

Mrs Dawn Crosthwaite - Finance Assistant

Mrs Sarah Corradine - Admin Assistant

Mrs Irene Garland - Receptionist

Mrs Vanessa Parkes - Receptionist

Mrs Mary Oakes - Student Receptionist/Admin Assistant

Mrs Glenis Cummins - Uniform/Admin Assistant

Mrs Gill Dickenson - Admin Assistant

Mrs Mandy Wood - Senior Reprographics Assistant

Mrs Eve Cassidy - Repropgraphics Assistant

Mrs Karen Curnane - Examinations Officer

Miss Gill Hardman - Exams/Admin Assistant


Learning Resource Centre


Miss Kate Roberts - LRC Manager

Mrs Gina Kinsey - LRC Assistant


Technical Support Staff


Mr Stephen Holland - Network Manager

Mr Ian Kelly - ICT Technician

Mrs Patricia Hughes - Senior Technician - Science

Mr Ray Smith - Technician - Science

Mr Stuart Forster - Technician - Science (P/T)

Mr Bernard Clays - Technician - Science (P/T)

Mrs Catherine Graham - Technician - Science (P/T)

Mr Alan Ford - Technician - Design Technology (P/T)

Mrs Sharon Naylor - Technician - FT and Art Depts (P/T)

Mrs Virginia Butterworth - Technician Food Technology Dept (P/T)

Mrs Rebecca Bartley - Technician - Art (P/T)


Site Management


Mr Stephen Humphries - Facilities Manager

Mr Rob Heatley - Site Maintenance Officer (P/T)

Mr John Curran - Site Maintenance Officer & H & S Officer (P/T)

Mr Brian Ward - Caretaker (P/T)

Mr Peter Cross - Assistant Caretaker (P/T)

Mr Michael Humphries - Assistant Caretaker (P/T)


Mid-Day Assistants


Mrs Norma Humphries

Mrs Carole Silver

Mrs Lesley Humphries

Mrs Kim Bettridge

Mrs Michelle Jones


Cleaning Staff


Mrs Maureen Murphy - Cleaning Supervisor (Morning/Evening)

Mrs Alison Doyle - Morning/Evening Cleaner

Mrs Michelle Jones - Evening Cleaner

Mrs Marian Hood - Morning Cleaner

Mrs Lesley Humphries - Morning Cleaner

Mrs Gillian Sproston - Morning Cleaner

Mrs Denise Valentine - Morning/Evening Cleaner

Mrs Elzbieta Mystek - Morning Cleaner

Mrs Helen Parsonage - Cleaner

Mrs Monika Orlowsha - Morning Cleaner

Mr Zbigniew Apansionok - Morning Cleaner

Mr James Morrison - Evening Cleaner

Mrs Jane Clark - Cleaner


Chartwells


Mrs Tracey Sandbach - Catering Manager


Connexions


Mrs Janet Rourke


St Nicholas Catholic High School was inspected by Ofsted on 6th and 7th July 2011. Ofsted found that St Nicholas' is an Outstanding school!
Terms Of Use | Privacy Policy | Contact Us

Valid XHTML 1.0 Transitional